Usuwanie zmarszczek – jak powstają i jak je zredukować?

Nie można uniknąć starzenia się skóry, a proces ten rozpoczyna się na ogół w połowie trzeciej dekady życia. Są na szczęście sposoby, które pozwalają spowolnić pierwsze przejawy starzenia. Jak więc przebiega zabieg likwidacji zmarszczek w gabinecie medycyny estetycznej?

Współczesna medycyna estetyczna a zabiegi usuwania zmarszczek

Powstawanie zmarszczek na skórze wiąże się z utratą kolagenu i elastyny w tkance – włókien odpowiedzialnych za jej elastyczność oraz witalny wygląd. Z mijającymi latami struktura skóry zmienia się, a substancji tych zwyczajnie ubywa. Do powstawania zmarszczek przyczynia się też tryb życia – zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne, brak odpowiedniej pielęgnacji cery czy uzależnienie od papierosów. Osoby ze skórą mającą tendencję do wysuszania się szybciej zauważają pierwsze zmarszczki, również te mimiczne. Nowoczesna medycyna estetyczna zna jednak wiele sposobów na usunięcie zmarszczek. Jednym z najefektywniejszych jest wypełnianie kwasem hialuronowym, czyli wolumetria. Kwas ten to substancja występująca naturalnie w organizmie człowieka i odpowiada za nawodnienie skóry, a więc też ma duży wpływ na jej sprężystość. Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu kwasu w formie zastrzyków. Efektem ostrzykiwania kwasem jest przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu, a także wymodelowanie konturów twarzy.

Wypełnianie i wygładzanie – dwie metody usuwania zmarszczek

Powstawanie zmarszczek mimicznych można zahamować również wykorzystując toksynę botulinową, czyli substancję, która blokuje przesadne napięcie oraz skurcze mięśni. Dzięki niej skóra wygładza się, a bruzdy i zmarszczki przestają być dostrzegalne. Toksynę botulinową używa się najczęściej do likwidacji zmarszczek na czole, a także kurzych łapek. Czy są jakieś różnice pomiędzy kwasem hialuronowym a botoksem? Jak najbardziej. Kwas jest wypełniaczem i korzysta się z niego np. do wypełniania bruzd nosowo-wargowych czy linii marionetki oraz powiększania ust. Natomiast botoks poleca się do wygładzenia zmarszczek mimicznych w górnych partiach twarzy. Czy są przeciwwskazania do dopuszczenia do zabiegu redukcji zmarszczek? W przypadku obu substancji jest to ciąża oraz okres laktacji. Botuliny nie wstrzykuje się też osobom z dysfunkcjami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego oraz z nadwrażliwością na tę neurotoksynę. Kwasu hialuronowego zaś nie poleca się wstrzykiwać osobom cierpiącym na stany zapalne oraz schorzenia z obszaru kolagenoz.