Presbiopia – można ją wyleczyć
Presbiopia, czyli starczowzroczność, to jeden z normalnych procesów związanych bezpośrednio ze zbliżaniem się do wieku starczego. Jej objawem jest pogorszenie widzenia w bliży, co w gruncie rzeczy uniemożliwia czytanie książek, użycie smartfona lub notebooka, rozwiązywanie krzyżówek, a także wykonywanie szeregu codziennych czynności. Starczowzroczność jest wynikiem zaburzenia zdolności akomodacji oka albo jej kompletnej straty. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być przepisanie szkieł korekcyjnych, aczkolwiek wywołuje to sporo komplikacji. Szkła do bliży utrudniają widzenie dali, okulary dwuogniskowe najczęściej nie są wygodne, a modele progresywne bywają na ogół drogie. Idealnym wyjściem może być tym samym wyeliminowanie presbiopii w trakcie zabiegu.
Korekcja starczowzroczności. Z jakiego powodu jest konieczna?
Jak już nadmieniliśmy, leczenie starczowzroczności umożliwia uchronienie się od szeregu przeszkód przy realizowaniu powszednich, najłatwiejszych aktywności. Jednostki dotknięte tym schorzeniem (warto zaznaczyć, iż niekiedy pierwsze symptomy presbiopii manifestują się niedługo po 40-tym roku życia) mają trudności z czytaniem bądź korzystaniem z urządzeń elektronicznych, jak również dokonywaniem zakupów (wręcz uniemożliwia odczytanie etykiety produktu) czy jazdą komunikacją publiczną (trudności ze sprawdzeniem rozkładów jazdy). Na domiar tego, przeciwnie do krótkowzroczności, presbiopia nie jest kompensowana przez możliwość ostrzejszego widzenia w dali, a noszenie okularów okazuje się dla chorego niewygodne. Nie należy również zapominać, że wada ta się ciągle zwiększa, a każde następne dwa lata skutkują przeważnie pogorszeniem widzenia o mniej więcej 0,25 dioptrii.
Leczenie starczowzroczności – eliminacja wady podczas jednego zabiegu
Oprócz korekty za pomocą okularów, rekomendowane jest też leczenie starczowzroczności z zastosowaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają konieczność zakładania okularów. Metody takie jak PRESBYMAX® są także drogą ku temu, by w czasie pojedynczego zabiegu w pełni zlikwidować wadę w obu oczach.
Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]