Kwas hialuronowy w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest cukrem, który obecny jest we wszystkich tkankach żywych organizmów, przykładowo w mazi stawowej. Jednakże najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Pobudza on produkcję kolagenu, a przy tym dysponuje także właściwością wiązania ogromnych ilości H2O, czyli wody, i to właśnie między innymi on powoduje, że skóra jest elastyczna. Wraz z wiekiem zgęszczenie kwasu hialuronowego sukcesywnie się zmniejsza, przez co skóra wiotczeje. W ten sposób powstają zmarszczki, będące naturalnym efektem nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.
Jak stosowany jest w medycynie kwas hialuronowy?
Chociaż kwas hialuronowy z reguły kojarzy się z zabiegami redukcji zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny używany jest w zdecydowanie szerszym zakresie. Wykorzystuje się go m.in. w reumatologii do leczenia różnego typu zwyrodnieniowych schorzeń stawów oraz w okulistyce w procesie leczenia syndromu suchego oka. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach, których celem jest wygładzenie zmarszczek, podniesienie brwi, korekta kształtu nosa, modelowanie brody, okolic ust oraz podbródka, usunięcie cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się też na włosy (wzmacnianie cebulek włosów) oraz na dłonie.
Czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego daje permanentne rezultaty?
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, toteż potencjalne podrażnienia bądź reakcje uczuleniowe po zabiegu przytrafiają się rzadko, ale nie należy z góry ich wykluczać. Przed dopuszczeniem do zabiegu lekarz prowadzi z pacjentem konsultację, podczas której ustala, czy nie ma przeciwwskazań do przystąpienia do procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takich jak między innymi ciąża, trwające choroby nowotworowe, infekcje skóry lub trądzik, jak również ewentualna nadwrażliwość na ten polisacharyd.
Ostrzykiwania kwasem hialuronowym przeprowadza się za pomocą miękkiej kaniuli, która przez wzgląd tępej końcówce nie rani tkanek jak zwykła igła. Zależnie od rozmiaru obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze mogą pojawiać się obrzęki, które utrzymują się 2-3 dni. Trzeba podkreślić, że rezultaty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są wieczne, ponieważ związek ten podlega naturalnemu procesowi metabolizmu przez organizm.