Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Wszystko o urologu w Krakowie prywatnie.

U dużej części pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie intymne, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne objawy choroby, częstokroć odwlekają o kilka tygodni badanie u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z oddawaniem moczu? Umów się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować masa różnych objawów, które często są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same miną. Na jakie wobec tego symptomy powinno się zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to głównie wszystkie zmiany związane z moczem, a więc jego ciemna barwa, spienienie czy obecność w nim krwi lub ropy, ale też przerywany strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy są też mniej oczywiste, np. obrzęk stóp, ból podbrzusza bądź pleców oraz nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni umówić się do niego jeśli mają problemy z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Wypada przy okazji zaznaczyć, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci zapisują się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci na ogół przychodzą do poradni urologa celem wykonania biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), uzyskania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również sporo trudnych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]