Geneza bólu pleców

Ból krzyża. Dowiedz się więcej na www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli staje się codziennością dla sporej części społeczeństwa. Obecnie jest to niedyspozycja, z którą borykają się nie tylko osoby w starszym wieku. Praca w pozycji siedzącej skorelowana z znikomą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.

Ból pleców to nie tylko konsekwencja złej postawy

Ból pleców może mieć dużo przyczyn. Jego pojawienie się przykładowo na odcinku klatki piersiowej częstokroć związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również sygnalizować powstawanie chorób organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, toteż jego leczenie inicjuje się m.in. od wykluczenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból na wysokości łopatek oraz ból kręgosłupa lędźwiowego notorycznie jest następstwem przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni albo ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego np. z podnoszenia obiektów o znacznej masie lub nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, gdyż znika po wypoczynku, jednakże może on być objawem rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Naturalnie ból pleców bywa też konsekwencją rozmaitych stanów zapalnych bądź obrażeń nierzadko tak błahych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.

Ból kręgosłupa – jak mu przeciwdziałać?

Bólu pleców nie wolno ignorować i trzeba jak najszybciej umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Zidentyfikuje on wstępnie typ i przyczynę bólu, po czym odeśle do właściwego specjalisty, który wybierze najlepszą formę terapii. Nie powinno się jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. Nawet jeżeli kręgosłup do tej pory nie sprawiał problemów. Dlatego lekarze rekomendują dbanie o odpowiednią wagę, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. w czasie pracy przy komputerze, a także codzienną aktywność fizyczną. Spięte mięśnie pleców czy szyi można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też za sprawą urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami stymuluje krążenie krwi i limfy oraz wzmacnia mięśnie, co osłabia bóle przeciążeniowe.

Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]