Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednakże dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.