Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Skieruj się tutaj po więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej prostaty.

Stercz, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem i postacią włoski orzech. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę rozpoznania zapalenia lub przerostu tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Należy zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można bagatelizować ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Problemy z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. trudności w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty – co trzeba o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który zazwyczaj trwa około 30 minut. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. posiadanie rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy alergia na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]