Badania wysokościowe – dla bezpieczeństwa na wysokości

Zajrzyj tutaj i dowiedz się, komu zlecić badania wysokościowe Bielsko.

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów ponad podłogą czy gruntem. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych zawodów. Jak przebiegają te badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z uwzględnieniem właściwych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na zaburzenia równowagi czy mające kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą), okulistyki i neurologii. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W czasie badań można również wykryć schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy martwić się, iż niezbędne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, gdyż jest możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Pamiętając, że podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż tak stanowi prawo, badaniom tego rodzaju trzeba poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je co roku.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]