Czym charakteryzują się fliltry dokładne i absolutne?

Więcej o filtrze F9

Powiedzmy szczerze: jakość powietrza w Polsce zła. Pod tym kątem nasz kraj plasuje się na jednym z ostatnich miejsc pośród państw Unii Europejskiej. Codziennie pojawiają się kolejne powiadomienia o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłów PM10 oraz PM2.5 i z tej przyczyny też nadal poszukiwane są wydajne metody, pomagające radzić sobie z postępującym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie utrzymanie czystości powietrza jest wyjątkowo istotne (np. w budynkach służby zdrowia).

Uniwersalne filtry typu minipleat

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej wydajności, powszechnie znane i używane są od lat siedemdziesiątych. Są obecne między innymi w domowych oczyszczaczach powietrza i odkurzaczach. W urządzeniach wentylacyjnych instalowanych w domach, biurach lub urzędach bardzo dobrze spełnią swoje zadanie filtry dokładne typu mini-pleat, które zależnie od klasy poradzą sobie z wyłapywaniem pyłów PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząsteczki znajdują się w smogu. Nie są dla nich trudnością też większe zanieczyszczenia, jak pyłki roślin, sierść zwierząt czy spaliny. Poszukując filtrów dokładnych F7 czy F9 powinno się sprawdzić nie tylko ich wydajność, ale też jakość ich wykonania. Te produkowane przez rodzimą firmę MARSS Filtry Hepa mają ocynkowaną stalową ramę cechującą się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoki poziom temperatury, wilgotności) oraz uszkodzenia. Skuteczny wkład filtracyjny wytworzony z włókna szklanego zabezpieczony jest aluminiową siatką po stronie wlotu powietrza. W filtrach minipleat złożony w małe plisy papier filtracyjny wzmocniony jest specjalnym klejem z tworzywa sztucznego, co powoduje, że filtry te odznaczają się wysoką żywotnością. Filtry minipleat wytwarzane są w kilkunastu wymiarach dostosowanych do potrzeb każdego odbiorcy.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – do zastosowań przemysłowych

Do przeznaczeń przemysłowych wymagane są jednak filtry o stanowczo wyższej przepustowości, którą umożliwiają filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy wkładu filtrującego są w nich oddzielone w regularnych odstępach przez separatory z aluminium, a wytrzymała rama, także wykonana z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wahania temperatury i wilgoć, co pozwala na wydajną filtrację w wymagającym środowisku (nawet do 80 stopni Celsjusza). Filtry tego rodzaju instalowane są wszędzie tam, gdzie powinno się zachować wyśrubowane normy sterylności powietrza, m.in. w zakładach produkujących sprzęt medyczny.

Fotografia pochodzi ze strony marss.pl.

Nasza lokalizacja:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46