Szukasz specjalistów od izolacji fundamentów? Postaw na wieloletnie doświadczenie

Osłona fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu lokatorów.

Kto przeprowadzi hydroizolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie należytych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest również dogłębna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich osłony przed wilgocią stosuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów także powinno się powierzyć profesjonalistom, bowiem nagminnym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź zastosowanie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieefektywna.