Przebieg badań wysokościowych

Skieruj się w to miejsce jeśli potrzebujesz zlecić badania wysokościowe Kęty.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność przeprowadzania drobiazgowych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów związanych z pracą na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Co ile lat trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – wykluczenie padaczki, krótkowzroczności lub problemów z błędnikiem

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem ziemi. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na drabinach, pomostach, masztach itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych schorzeń mogących negatywnie wpłynąć na jakość pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z 3 części – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Zadaniem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta schorzeń błędnika, wad wzroku lub padaczki. Dopełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – okres ważności

Badania wysokościowe trzeba przeprowadzać co dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je częściej – raz na rok. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, konieczność noszenia okularów, a także schorzenia neurologiczne i schorzenia narządów ruchu. Co ciekawe używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi samojezdnych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]