Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Sprawdź, komu zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]