Badania operatorów – po co je się przeprowadza?

Tu dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania operatorów Bielsko.

Do rozpoczęcia działalności w wielu profesjach niezbędne są odpowiednie uwarunkowania psychofizyczne. By dowiedzieć się, czy dana osoba je posiada, przeprowadza się specjalistyczne testy. By je wykonać, należy wybrać się do przychodni psychologicznej, a na ich charakter w dużym stopniu rzutuje rodzaj zawodu, w jakim chce działać badany. Inne badania przeprowadzane są wobec sędziów, odmienne natomiast dla operatorów maszyn czy wózków widłowych. Jak łatwo stwierdzić, te ostatnie badania okazują się zlecane dużo częściej. Warto więc napisać parę zdań na temat tego, jak one wygląda, jakie akty prawne określają ich specyfikę i jakie predyspozycje są podczas nich sprawdzane.

Badania operatorów – o czym powinniśmy pamiętać?

Częstość przeprowadzania oraz specyfikę badań operatorów wózków podnośnikowych oraz innych maszyn wykorzystywanych w przemyśle określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996. W jego myśl badania operatorów muszą być wykonywane co 3 lub 4 lata, poza badanymi po pięćdziesiątym roku życia – ci są zobowiązani do przechodzenia testów co dwa lata. Warto jednak nie zapominać, że przebieg badań może zostać zmieniony, jeśli wykonujący je psycholog stwierdzi, iż niezbędne są dodatkowe testy albo poszczególne części są w danym wypadku niepotrzebne.

Badania operatorów – na co się przygotować?

Pierwszym elementem badań operatorów jest badanie osobowości, mające zwykle formę papierowego testu, a także test sprawdzający inteligencję. Później wykonywane są badania na szybkość reakcji, polegające najczęściej na naciśnięciu odpowiedniego guzika po zaświeceniu się lampki oraz przetestowaniu tego, czy badany jest w stanie wystarczająco szybko zatrzymać wózek. Badania operatorów to także testy możliwości percepcji odległości i wzorku – te drugie zazwyczaj wykonywane są w ciemni oraz z zastosowaniem stereometru.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]