Badania operatorów – na czym polegają?

Zamów badania operatorów Bielsko Biała na www.testypsychologiczne.com.pl.

Kiedy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Obowiązek taki przepisy nakładają też na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego istnieje taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa wyraźnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i dlatego robienie takich badań jest kluczowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby badanej. Przeważnie są to 3-4 lata, a dla osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]