Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Potrzebujesz szalunków ściennych? Powinieneś odwiedzić ten adres

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Najczęściej stosuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, aby nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Rodzaje szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, którą można użytkować ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część wykonawców i inwestorów decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z drewna, metalu bądź sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą łączniki, belki, narożniki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują zamierzających postawić jeden obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]