Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Zamów silnik szczotkowy.
Dużo rzeczy, które użytkujemy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, malutkie lub ogromne, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie wie, jak są one skonstruowane ani jak działają te silniki.
Kto opracował i z czego składa się silnik elektryczny DC?
Rolą silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich opracowania, następnie rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Thomas Davenport oraz Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora, komutatora oraz szczotek. Współcześnie często stosowane są również silniki bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za wyjątkową niezawodność, jak również bezgłośne działanie.
Silniki prądu stałego nie tylko do zastosowań profesjonalnych
Powiedzieć, iż silniki prądu stałego są używane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są modułem pociągów czy samochodzików sterowanych radiowo, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne damy także naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem to one napędzają modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków prądu stałego korzystają też hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z obszaru mechaniki i robotyki.
O ile silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od najlepszych marek.
Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]