Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

toczek jeździecki, kaski jeździeckie, toczek do jazdy konnej

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportowych, w których ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, ze względu sporą wysokość oraz prędkość, bywają naprawdę groźne. Na urazy podatna jest przede wszystkim głowa jeźdźca, która bezwzględnie powinna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa dostępne są dwa typy ochrony na głowę – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Które z nich jednak dają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek jeździecki? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwyczajna, myśliwska czapka. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie gwarantuje jednakże tak dobrej ochrony jak kask, przez co wskazany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i ma atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najważniejszą kwestią przy zakupie kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask winien dysponować odpowiednimi certyfikatami, jak również być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca lub pozwalać na regulację swojego rozmiaru. Do kasku wskazane jest dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który uprości jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask jeździecki nie powinno się także iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej okolicy nie dostaniemy pasującego nam modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]