Nie tylko ogórek kiszony – o domowych kwaszonych przetworach z warzyw

Potrzebujesz kiszonkek z warzyw? Sprawdź https://artmankiszonki.pl.

Kiszonki warzywne są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to typowo słowiański przysmak, sporadycznie przygotowywany w innych regionach świata. Tymczasem kiszonki popularne są nie tylko w Europie, ale też w obu Amerykach oraz w Azji.

Kiszonki słyną ze swoich własności prozdrowotnych

Badacze historii potwierdzają, iż metoda zabezpieczenia pokarmów przez ich przechowywanie w solance, w soli bądź w roztworze octu, wykorzystywana jest przez ludzi od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda prawdopodobnie nie została opracowana w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niskie pH zawiesiny, w której jest ona zanurzona, blokuje namnażanie się bakterii gnilnych. Kilka wieków wstecz była to najlepsza metoda, żeby zwiększyć okres zdatności do konsumpcji warzyw, mięsa i ryb niekiedy o kilka miesięcy. W wyniku tego wynikł obyczaj przyrządzania m.in. kiszonych przetworów z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kwaszonki od zarania swojej obecności słyną z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie jest prawdą. Mają one m.in. mnóstwo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały na pokładzie kwaszonki, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Ciekawostką jest, że w języku polskim kwaszonki z warzyw określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z kapusty lub grochu.

Kiszonki – co da się kisić?

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni de facto na wszystkich kontynentach, również w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Natomiast pickle są tam bodajże nadzwyczaj lubianym dodatkiem do burgerów, sandwiczy i hot-dogów. Nad Wisłą oprócz ogórka, równie popularne są kiszone buraczki i kapusta, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Lecz to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, cebulę oraz owoce (np. jabłka).

Ocet i Solanka modyfikują teksturę oraz smak warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą bądź ważnym dodatkiem do setek potraw regionalnych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonych przetworów bywa inny w poszczególnych rejonach świata, bowiem zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek przygotowany podług standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak jak ten zakiszony np. w Chinach.

Nasza lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]