Najlepsze książki dla nastolatków mówią o ich doświadczeniach – o literaturze młodzieżowej

Zobacz, gdzie kupić literaturę młodzieżową, wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Człowiek urodzony w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie błyskawiczną rozrywkę w smartfonie, w telewizji czy na tablecie, a po książkę zazwyczaj sięga dopiero wtedy, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I także przez obowiązek poznawania klasycznych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla zabawy stało się niepojętym konceptem.
Literatura młodzieżowa – powieści dla młodszego pokolenia odbiorców
Ludzie młodzi nie są skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest masa literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy omawiają zagadnienia i snują historie ciekawe dla młodej generacji czytelników. Ta odmiana literatury otrzymała własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka kreowana z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, groza czy pełne akcji przygodówki. Jednakże wszystkie te historie łączy odwołanie się bezpośrednio do codziennych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te piszą zatem o stosunkach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości, zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych miłościach oraz odkrywaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury młodzieżowej pozwala licealistom poczuć, że inni też doświadczają podobnych problemów przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.
Dlaczego warto zachęcać młodzież do poznawania literatury młodzieżowej?
Rekomendujemy oferować nastolatkom interesującą je literaturę, ponieważ podsycenie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z czasem daje multum korzyści. Osoba, która codziennie sięga po książki posiada szersze słownictwo i dobrze daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co zdecydowanie upraszcza zdawanie egzaminów z języka polskiego. Lecz czytanie o problemach innych osób w podobnym wieku to również sposób na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i prywatnych potrzeb. Co ważne, opiekunowie w żadnym razie nie powinni kpić z pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko chętniej sięga po historie o elfach bądź wampirach nie mówcie, że to głupie i pozwólcie mu się nimi radować!
Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa