Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Jeśli potrzebujesz łańcuchów na opony, koniecznie sprawdź ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]