Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Jeśli potrzebujesz rynnien PCV, zobacz tutaj.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – co kupić?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku materiałów – m. in z metalu lub PCV. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien należy więc przedyskutować z ekspertem.

Nasza lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08