Jak rozróżnić typy batów jeździeckich?

palcaty, szpicruty, baty jeździeckie

Kompletując odzież jeździecką powinno się pamiętać o zaopatrzeniu się również w najistotniejsze akcesoria. Zarówno w trakcie turniejów, podczas poskramiania konia czy jazdy rekreacyjnej, konieczne będzie zastosowanie batów i palcatów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – charakterystyka i ich przeznaczenie

Wymienia się parę typów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania oraz oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – jest z reguły długi na 160-200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu naprzód, przystopowania konia lub przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener kontroluje konia, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania wytwarzane są przeważnie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się dłoni w każdych warunkach. Najczęściej są składane, ale w sprzedaży spotkać można również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 cm) i na jego końcu doczepiony sznureczek. Wykorzystuje się go podczas treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, iż wykorzystuje się go wyłącznie wówczas, kiedy jeździec nie może wymusić od konia preferowanego zachowania przy pomocy bodźców wydawanych dłonią albo nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany także szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 cm. Zakończony jest zwykle klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz nakłania go do określonego zachowania. Palcatem uderza się lekko konia w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego nie jest on długi.

Baty i palcaty z umiarem

W trakcie jazdy palcaty oraz baty chwytamy w ten sposób, żeby były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeśli rączka zakończona jest pętlą, nie wolno zakładać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w przypadku potencjalnego upadku z konia jeździec ryzykuje obrażenia.

Batów oraz palcatów bardzo łatwo nadużyć, toteż powinno się za każdym razem korzystać z nich z ostrożnością. Zbyt mocne smagnięcie może doprowadzić do tego, że zamiast wykonać polecenie zwierzę będzie bardziej agresywne albo zacznie łączyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Gdy palcat albo bat zostawił ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, że jeździec uderza zdecydowanie za mocno.

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]