FDM, SLA, PolyJet – zastosowanie materiałów do drukarek 3D

Sprawdź, gdzie zamówić filament do drukarki 3D.

CadXpert oferuje wszechstronny wybór materiałów do druku 3D: żywice fotopolimerowe, tworzywa termoplastyczne i inne. Materiały do drukarek 3D dzieli się na 4 typy:
– FDM (z ang. fused deposition modeling) – warstwy topionych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Wydzielamy tu 2 podkategorie: FDM do szybkiego tworzenia prototypów z ekonomicznych termoplastów oraz FDM przemysłowe służące do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych materiałów termoplastycznych,
– PolyJet – utwardzane za pomocą światła ultrafioletowego płynne żywice fotopolimerowe,
– SLA – żywice fotopolimerowe o różnych własnościach, utwardzane promieniem laserowym,
– SLS – proszek poliamidowy spiekany selektywnie.

Filament – niezastąpiony w błyskawicznym prototypowaniu

Filament to materiał używany w drukarkach 3D pracujących w technologii FDM. Ta technologia druku oraz tworzywo są używane do testowania funkcjonalnego, a także do szybkiego prototypowania z prostych do modelowania surowców oraz seryjnej produkcji. Które filamenty są przeważnie wykorzystywane do druku 3D? Z reguły sięga się po tworzywa inżynieryjne (m.in. te o wysokiej udarności) lub mające specyficzne własności (np. ogniotrwałość) oraz łatwe do kształtowania PLA (poliestry alifatyczne). Technologia druku FDM dotrzymuje kroku wydrukom pozyskanym przy pomocy innych rozpowszechnionych metod, czyli termoformowania lub wtrysku. Główne atuty filamentów to atrakcyjna cena połączona z dobrą jakością wydruku 3D, proekologiczny proces ich produkcji (czysty i jednocześnie nietoksyczny, toteż wyprodukowane tą metodą prototypy można wykorzystywać m.in. w biurach), jak również duża dostępność.
W technologii FDM CadXpert oferuje filamenty:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Materiały do druku 3D w technologii SLA oraz PolyJet

Oprócz filamentów, firma CadXpert oferuje również inne materiały do druku 3D. Te dedykowane dla technologii Polyjet to m.in.:
– wysokotemperaturowe,
– gumopodobne,
– żywice imitujące właściwości polipropylenu.
PolyJet jest uważana za wszechstronną a jednocześnie niesłychanie dokładną technologię druku 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie przy pomocy światła ultrafioletowego. Za sprawą swoich właściwości mają zastosowanie przede wszystkim jako prototypy: koncepcyjne, inżynieryjne, anatomiczne i imitujące wyrób końcowy. Z tego materiału wykonywane są także obudowy, opakowania oraz inne produkty użytkowe.
Natomiast w stereolitografii (inaczej technologii SLA) są to między innymi materiały:
– inżynieryjne,
– odlewnicze,
– stomatologiczne,
– standardowe.
Jakie przeznaczenie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserem? Niezwykle szerokie. Z reguły używamy jej w przemyśle i medycynie do trójwymiarowego druku projektów koncepcyjnych oraz prototypów, jak również różnorodnych detali, w których potrzebujemy osiągnąć efekt wygładzonej powierzchni.

Nasza lokalizacja:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]