Twoi kontrahenci są nieterminowi? Może czas przejść na metodę kasową?

Dowiedz się więcej o metodzie kasowej.
Właściciele firm przeważnie rozliczają się z fiskusem przy użyciu metody memoriałowej, wedle której zobowiązanie zapłaty podatku VAT pojawia się z chwilą wystawienia faktury za realizację usług czy sprzedaż towaru. Niestety w takiej sytuacji urząd skarbowy nie interesuje się czy zapłata od kontrahenta wpłynęła na rachunek płatnika VAT. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku VAT następuje nie wcześniej niż po przelaniu od kontrahenta opłaty.
Kto może korzystać z metody kasowej?
Nieterminowość w opłatach to nie rzadkość. Osoby z własną działalnością gospodarczą nieraz spotykają się z sytuacją, gdy muszą co jakiś czas przypominać kontrahentowi o zapłacie za dostarczone produkty lub wykonane usługi. Jeśli takie sytuacje zdarzają się nagminnie, nawet bardzo dobrze działające przedsiębiorstwo może stracić płynność finansową, nie wnieść przysługujących podatków na czas i finalnie dostać od fiskusa bolesną grzywnę. Na szczęście mali przedsiębiorcy, czyli podmioty których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym nie przekroczył łącznie z podatkiem 2 milionów euro, są uprawnieni do skorzystania z metody kasowej odkładając tym samym termin rozliczenia się z podatku do czasu otrzymania opłaty od kontrahenta. Mając na względzie przytoczony wcześniej limit z metody kasowej może skorzystać ewidentna większość krajowych właścicieli firm, lecz muszą oni pamiętać, iż korzystanie z tej formy rozliczenia działa również w odwrotnym kierunku. Jeżeli więc sami mają problem z dotrzymaniem terminów płatności, nie wolno im odliczyć podatku VAT z faktury zakupowej dopóki nie zapłacą stosownej należności. O chęci przejścia na metodę kasową należy zawiadomić urząd skarbowy poprzez złożenie druku VAT-R. Konieczne jest też przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT oraz obowiązkowe umieszczenie na każdej wystawionej fakturze adnotacji “metoda kasowa”.
Z jakiego powodu księgowi nie polecają średnim firmom metody kasowej?
Biura rachunkowe nierzadko odradzają niewielkim przedsiębiorstwom rozliczenie podatku VAT metodą kasową. Najczęściej powodem tego jest po prostu kwestia ciągłego kontrolowania wpływających płatności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa wymaga wszak stałego ich pilnowania, żeby nie przegapić terminu rozliczenia podatku VAT. W przypadku przedsiębiorstw wysyłających każdego miesiąca nie więcej niż kilkanaście faktur nie jest to kłopot. Tymczasem już przy stu lub więcej dokumentach pilnowanie wpłat przychodzących na rachunek firmowy może pochłaniać nawet parę godzin dziennie. Dla takich przedsiębiorstw najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje minimalizację prawdopodobieństwa omyłek przy księgowaniu i oszczędność czasu, jest zastosowanie aplikacji służącejdo automatycznego monitoringu należności, jaką jest między innymi robot Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]