Monety okolicznościowe – co emituje Mennica Polska

Więcej o numizmacie.

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale także przedmiot westchnień kolekcjonerów na całym globie. Numizmatyka, stanowiąca z początku sferą nauki badającą medale, monety a następnie również banknoty, z biegiem czasu przerodziła się w cenione hobby. Wielu numizmatyków widzi natomiast gromadzenie monet jako pomysł na inwestycję oszczędności w mienie, mogące po pewnym czasie przynieść niezłe dochody. Skrzętnie skorzystały z tego duże i małe mennice, każdego roku wybijające tysiące wspaniałych złotych i srebrnych monet numizmatycznych.

Po co kupuje się monety numizmatyczne?

Powodów, dla których ludzie zbierają banknoty i monety jest co niemiara. Niektórzy koncentrują się na numizmatach emitowanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy pamiętnego wydarzenia historycznego lub urodzin czy też śmierci uznanej postaci ze sfery polityki albo nauki. Drudzy zachwycają się pieniędzmi, toteż zbierają środki płatnicze przeróżnych państw. Jeszcze inni poszukują monet, których grafika przedstawia określony motyw, przykładowo związany z zabytkami świata albo roślinami. Jest jednakże grupa hobbystów, której nie interesują numizmaty emitowane w znacznych nakładach z miedzi, mosiądzu i niklu, a która skupia się na monetach okolicznościowych ze szlachetnych kruszców, głównie ze srebra i złota. Naturalnie, takie monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są kilka razy droższe aniżeli zwykłe monety okolicznościowe, jakkolwiek powinno się mieć świadomość, że ich nabycie bywa korzystną lokatą. Po upływie czasu cena złotych oraz srebrnych numizmatów może bardzo wzrosnąć, nie tylko ze względu na ograniczaną ilość danego wzoru, ale także ze względu na możliwy wzrost ceny kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Polskie numizmaty – czy jest ich wiele na rynku?

Hobbystom skupiającym się zwłaszcza na monetach wybijanych nad Wisłą zapewne nie zabraknie atrakcyjnych eksponatów do zebrania. Ledwie w ostatnich kilkunastu latach Mennica Polska wybiła takie numizmaty jak przykładowo seria Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z podobiznami m.in. Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa oraz 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej. Większość polskich monet okolicznościowych to srebrne numizmaty z nominałem 10 złotych. Ich cena, zależnie od wagi, nakładu i roku wybicia, waha się od 80 do czasem 350 złotych. Złote i srebrne monety zamknięte są zwykle w kapslu lub umieszczone w kasetce.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]