Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Zamów monety inwestycyjne.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych opcji: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w formie sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w limitowanym nakładzie

Monety ze złota kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, czy to ze złota czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie środków finansowych, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej regulowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych bądź w związku z znaczącymi rocznicami, stąd ich wygląd bardzo z rzadka podlega „odświeżeniu”. Najczęściej złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie rocznikiem emisji. Trzeba zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza ciężar oraz czystość użytego do ich bicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Warianty złotych monet bulionowych

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak emitenci wypuszczają również monety o nominale 1/10 czy 1/2 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe bite są zazwyczaj z 24 karatowego złota (.999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i w rezultacie redukcję możliwości jej zarysowania. Monety bulionowe z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego złota, z którego zostały wybite.

W ofercie rodzimych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. Kangura, Pandę czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]