Krajowy System e-Faktur – tu wystawisz i odbierzesz fakturę ustrukturyzowaną

Na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ uzyskasz więcej informacji o e-fakturach.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz ostatecznie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – jednolity format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie ustaloną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie zasadniczo niewiele mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie całkowicie zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednakowy format prowadzi do tego, że obojętnie jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to ważna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w aplikacji księgowej danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności wysyłania pliku JPK_FA, a także wcześniej odbiorą zwrot VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, ale musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]