Kilka informacji o systemie SWIFT

Poszerz swoją wiedzę o systemie SWIFT.

Mimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów wydajnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT – usprawnia płatności międzynarodowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET czy Express Elixir.Na całym świecie funkcjonują także różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie danego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie kraje świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie oraz wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, działających w Polsce.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]