Zwierzęta domowe a dziecko

Zwierzęta domowe są często postrzegane jako pełnoprawni członkowie rodziny i wiele osób nie wyobraża sobie, żeby ich dziecko od wczesnych lat życia nie miało puchatego pupila jako towarzysza. Jednak niektórzy młodzi rodzice z różnych powodów obawiają się trzymania zwierzęcia pod jednym dachem wraz z dzieckiem. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do sytuacji, że pies lub kot zostaje oddany do schroniska lub wyrzucony, gdy w domu pojawia się maluch. Tymczasem zwierzęta domowe mają ogromny wpływ na rozwój dziecka.
Zwierzęta uczą empatii
Nie tylko ludzie mają uczucia. Również zwierzęta odczuwają radość, lęk czy przywiązanie. Zwierzęta mają nie tylko potrzeby fizyczne, ale także emocjonalne i kontakt z nimi uczy dzieci odpowiednio na nie reagować. Zwierzęta pokazują też dzieciom na czym polega bezwarunkowa miłość. Dziecko, które opiekuje się na co dzień swoim pupilem, uczy się troski, delikatności i współczucia, co później łatwiej przekłada na kontakty z rówieśnikami.
Odpowiedzialność i zarządzanie czasem
Jeśli to możliwe, dziecko jak najwcześniej powinno brać udział w opiece nad domowym zwierzątkiem. Nawet kilkulatek potrafi poradzić sobie z napełnieniem miseczki kota lub królika czy wyczesaniem od czasu do czasu jego sierści. Starsze dzieci nie powinny wykręcać się od spacerów z psem czy uczestnictwem w wizytach u weterynarza. Opiekując się zwierzęciem dziecko uczy się odpowiedzialności, otrzymuje obowiązki, które musi cyklicznie wypełniać. W ten sposób uczy się efektywnego zarządzania czasem, ponieważ pogodzenie opieki nad zwierzęciem ze swoimi innymi zajęciami w domu i szkole wcale nie jest łatwe. Musi mieć również świadomość, że zwierzę to nie zabawka, którą może odłożyć na półkę i zająć się nią, kiedy będzie mieć mityczną “wolną chwilę”.
Oprócz tego, dziecko dowiaduje się, że niektóre obowiązki nie zawsze są przyjemne. Owszem, spacer latem jest super, ale pies nie poczeka na wyjście do toalety, gdy za oknem siecze zimny deszcz albo park został pogrzebany pod zaspami śniegu. A propos toalety… czyszczenie kociej kuwety czy zbieranie psich odchodów z trawnika też nie zalicza się do przyjemności, a jednak trzeba to robić.
Pozytywny wpływ na zdrowie
Zwierzęta mają ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne właścicieli. Osoby posiadające zwierzęta domowe czują się mniej samotni, nawet jeśli mają ograniczony kontakt z innymi ludźmi. To m.in. dlatego w czasie pandemii w 2020 r. liczba osób, które zaadoptowały psy i koty ze schronisk, była wyższa niż w poprzednich latach.
Zwierzęta pomagają obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom stresu i lęku. Są bardzo dobrymi obserwatorami, którzy świetnie rozumieją emocje i silnie na nie reagują. Można to zauważyć szczególnie u psów, które zawsze spieszą z miłością i pocieszeniem, jeśli zauważą u swojego właściciela objawy smutku lub stresu.
Strata jest częścią życia
Zwierzęta domowe nie żyją szczególnie długo – one również zapadają na nieuleczalne choroby i odchodzą o wiele za wcześnie. Ich śmierć jest często pierwszym kontaktem małego człowieka z poczuciem głębokiego smutku z powodu straty. Takie doświadczenie, odpowiednio wyjaśnione przez wspierającego rodzica, pomaga dziecku zrozumieć na czym polega ten aspekt życia i przygotowuje go na podobne sytuacje w przyszłości.
Zwierzęta to nie prezent
Jeśli zwierzątko domowe jest marzeniem dziecka, świadomy tego rodzic pod wpływem impulsu może zechcieć je spełnić, nie analizując uprzednio dokładnie sytuacji. Często po kilku dniach dziecięca idealistyczna wizja posiadania pupila zderza się z rzeczywistością, a maluch nie jest w stanie podołać swoim nowym obowiązkom lub zwyczajnie znudzi się zwierzątkiem lub jest nim rozczarowany. Dlatego zanim w domu pojawi się puchaty członek rodziny warto kilka razy porozmawiać z dzieckiem o tym jak dużo w jego życiu się zmieni w tej sytuacji, a także ustalić, które obowiązki będą leżeć po stronie rodziców, a które po stronie dziecka. Warto też przeprowadzić test “na sucho”, np. ustalić z dzieckiem, że przez tydzień w ustalonych godzinach wychodzi na minimum 20-minutowy spacer z niewidzialnym psem. Jeśli zapał dziecka nie minie, być może jest ono gotowe na pupila.
Źródło tekstu: https://revelare.pl/dziecko/zwierzeta-domowe-a-dziecko/