Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Dla większości ceremonia ślubu jest niezwykle emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych po wsze czasy, a oznaką ich miłości, oddania i lojalności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Dzieje oraz tradycje związane z obrączkami

Początkowo nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, więc ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Niedużo osób wie jednakże, że panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później. Już uprzednio bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych państwach, jak przykładowo w Egipcie, w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Iranie, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i przymierzają obrączki wspólnie, jednak zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Współczesne obrączki

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się skromniejszą stylistyką. Przez wiele wieków wytwarzano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały moc uczucia. Współcześnie do ich stworzenia używa się głównie platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, są one również w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też często usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla nowożeńców cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]