Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, od lat szczycącego się dużym uznaniem miłośników ozdób. Mimo że z pozoru mogłoby się wydać, iż to inny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem odpowiedniej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca oraz powlekany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. To z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – barwy

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że topaz ma fioletowy kolor, błękitny zaś jest skutkiem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe efekty przynosi stosowanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed momentem napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Chętnie używają go zatem do wyrobu wisiorków, kolczyków czy innych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do eleganckich kreacji – doskonale prezentuje się także na co dzień. Istotna jest też mnogość kolorów, sprawiająca, że prościej możemy dobrać ozdoby do danego stroju.